Діти повинні бути щасливими, а не «НАЙКРАЩИМИ». До чого призводить гонитва в дусі «ТРЕБА БУТИ НАЙКРУТІШИМ ЗА ВСІХ»

Статті

Ми живемо в високо конкурентному суспільстві, в якому здається, що нічого не достатньо, і у нас є відчуття, що, якщо ми не будемо відповідати нормам, то будемо відкинуті на узбіччя життя, пише Cultura Inquieta.

Тому не дивно, що в останні десятиліття багато батьків прийняли модель освіти, яка підходить для суспільства споживання.

Вони хочуть, щоб їхні діти були готові до життя, але не в широкому сенсі цього слова, а в обмеженому: вони хочуть, щоб їхні діти мали знання і навички, необхідні для створення гарної професії, отримання хорошої роботи і великої зарплати.

Ці батьки поставили перед собою мету: вони хочуть, щоб їхні діти були кращими. Щоб досягти цього, вони, не вагаючись, записують дітей на всілякі додаткові заняття, і, звичайно ж, підштовхують їх до успіху за будь-яку ціну. І найгірше те, що вони вірять, що роблять це «для їхнього ж блага».

Основна проблема цієї освітньої моделі полягає в тому, що вона створює непотрібний тиск на дітей – тиск, який, врешті-решт, віднімає у них дитинство і створює емоційно зламаних дорослих.

Небезпеки підштовхування дітей до успіху.

Під тиском близьких більшість дітей слухняні та можуть досягти результатів, які просять їх батьки, але в довгостроковій перспективі це обмежує їх автономне мислення і навички, які можуть привести до реального успіху.

Якщо ми не даємо дитині можливості й свободи знайти свій шлях, тому що ми наповнюємо її своїми очікуваннями, дитина не зможе приймати власні рішення, відчувати та розвивати свою індивідуальність.

Отже, удавання, що діти – найкращі, містить серйозні небезпеки:

1. Створює непотрібний тиск, який наповнює їх дитинство. Дитинство – це період навчання, а також радості та веселощів. Діти повинні вчитися в цікавій ігровій формі, вони повинні робити помилки, витрачати час, давати волю своїй уяві й проводити час з іншими дітьми.

Очікування того, що діти будуть «кращими» в даній сфері, покладання на них занадто великих надій тільки змусить їх тендітні коліна зігнутися під вагою тиску, якого вони не потребують. Цей спосіб навчання, врешті-решт, позбавляє їх дитинства.

2. Викликає втрату внутрішньої мотивації й задоволення. Коли батьки більше зосереджуються на результатах, ніж на зусиллях, дитина втрачає внутрішню мотивацію, тому що вона зрозуміє, що результат важливіший за її зусиля. Точно так же, зосередившись на результатах, ви втрачаєте інтерес до шляху і перестаєте насолоджуватися ним.

3. Народжує страх перед неуспіхом. Страх провалу – одне з відчуттів, що найбільш обмежують, серед усіх, які можемо відчути. І це почуття тісно пов’язане з нашим уявленням про успіх. Тому спонукання дітей до успіху на ранніх стадіях часто лише вселяє в них насіння страху провалу.

В результаті, цілком імовірно, що ці діти не стануть самостійними та заповзятливими дорослими, як цього хочуть їхні батьки, а стануть людьми, які роблять ставку на страхування і приймають посередність тільки тому, що бояться зазнати неуспіху.

4. Породжує втрату самооцінки. Багато хто з найбільш успішних людей, професійно кажучи, не впевнені в собі. Наприклад, багато супермоделей, наприклад, зізналися, що вважають себе некрасивими або товстими, хоча насправді вони є іконами краси.

Це відбувається тому, що рівень перфекціонізму, якому вони завжди піддавалися, змушує їх вірити, що цього ніколи не буде достатньо, і що найменшої помилки досить, щоб інші зневажали їх. Діти, які ростуть з цією ідеєю, стають небезпечними дорослими з низькою самооцінкою, які вважають, що вони недостатньо гарні, щоб їх любили. В результаті, вони живуть в очікуванні думки інших.

Що насправді повинна знати дитина?

Діти не повинні бути кращими, їм просто потрібно бути щасливими. Тому вам слід тільки переконатися, що ваша дитина знає:

 • те, що її люблять, безумовно і завжди, незалежно від помилок, які вона робить.
 • що вона у безпеці, що ви будете захищати й підтримувати її, коли зможете.
 • що вона може дуріти, витрачати час на фантазії й ігри зі своїми друзями.
 • що вона може вибрати те, що їй подобається найбільше, і присвятити себе цій пристрасті, незалежно від того, що це таке.
 • що вона особлива і чудова людина, як і багато інших людей у світі.
 • що вона та, хто заслуговує на повагу, і хто повинен поважати права інших.

Також важливо, щоб батьки знали:

 • що кожна дитина вчиться у власному темпі, і що не потрібно плутати стимуляцію розвитку з тиском.
 • фактор, який найбільше впливає на успішність дітей, полягає в тому, що батьки читають своїм дітям, що вони щовечора присвячують трохи часу вихованню пристрасті до читання, а не в дорогих школах або суперскладних іграшках.
 • що дитина, яка отримує кращі оцінки, майже ніколи не є найщасливішим маленьким хлопчиком, тому що щастя не вимірюється в цих термінах.
 • що дітям не потрібно більше іграшок, а потрібне найпростіше і безтурботне життя, а також більше часу з батьками.
 • що діти заслуговують свободи досліджувати все і вирішувати для себе, що їм подобається, і робить їх щасливими.

Залиште дітям дитинство!

Сподобалося? Поділіться з друзями!
Залишити відповідь